1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » A reformkor nyomában

A reformkor nyomában

A Romantika és a reformkor nagyjai címmel tematikus sétán vettek részt a 11.a-sok a Fiumei úti temetőben. A májusi eső ellenére a csoport tagjai lelkesen gyalogoltak a sírkertben, felfedezve a jeles történelmi és irodalmi alakok emlékhelyeit. Először a Petőfi-család sírjánál álltak meg, amelynek talapzatán látható az a kőlap, melyet még a költő csináltatott szülei számára. Bár Jókai egyszerűségre törekedett, a Lechner Ödön tervei alapján készült monumentális síremlék szellősen öleli körbe a nagy mesemondó végső nyughelyét. A diákok felkeresték a 19. század jeles alakjainak mauzóleumát, de útjuk során elhaladtak Görgey Artúr és Klapka György síremléke mellett is. Szó esett gr. Batthyány Lajos miniszterelnök kivégzéséről, de a sírhely kifosztásáról is. A következő állomás Deák Ferenc neoreneszánsz nyughelye volt, melyet Székely Bertalan és Róth Miksa alkotásai díszítenek. A mauzóleum falain márványtáblákon Deák-idézetek és Vörösmarty verse olvasható. Kossuth Lajos eklektikus stílusú mauzóleumának szobrait Stróbl Alajos, míg a kupolát borító mozaikot szintén Róth Miksa készítette. A séta végén a tölgyek alatt nyugvó Arany János, majd pedig Vörösmarty sírjánál állt meg a csoport, kinek temetése a Bach-rendszer elleni tüntetéssé változott.

Köszönjük a sírkert munkatársának, Farkas Editnek a vezetést. A 11.a-sok Fülöp Katalin és dr. Gizelláné Neubauer Babett tanárnők szervezésében vettek részt a sétán, melyre velük tartott Torjai Zita pázmányos magyar szakos hallgató is.