1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » A szöveg vonzásában – Magyartanárok Egyesülete

A szöveg vonzásában – Magyartanárok Egyesülete

A Magyartanárok Egyesületének elnöke, Arató László a napokban ünnepelte 60. születésnapját, így az ő munkássága, az irodalomtanításról vallott gondolatai, tanulmányai köré épült A szöveg vonzásában címmel megrendezett szakmai konferencia a Kossuth klubban. Az előadók között volt Pethőné Nagy Csilla tankönyvszerző, Gintli Tibor, Molnár Gábor Tamás és Bengi László az ELTE tanárai, Vári György publicista. Fenyő D. György, az Egyesület alelnöke 24 pontban beszélt az irodalomtanítás nagykorúságáról. Hangsúlyozta a kortárs irodalom szerepét, mely felől érdemes ránézni a hagyományos irodalmi művekre. Emellett tiszteletben kell tartani a diákok saját olvasmányait, olvasási kultúráját. A tömegkultúra termékeinek ugyanis helyük van az oktatásban. Az elit kultúra kérdéseket tesz föl, kibillenti a hagyományból az olvasót, a tömegkultúra inkább biztonságban hagy. A tananyag elrendezése többféle lehet, a kronológia háttérbe szorul, ugyanis a Gilgames eposztól másképp is el lehet jutni Tóth Krisztináig. A problématörténet, archetípusok, poétikai elvek, műnemek és műfajok, a retorika, s az egyes motívumok lehetnek az igazi rendező elvek. Szó esett az irodalom társtantárgyairól, az anyanyelvről, társadalomismeretről és a film, média szerepéről. Arról, hogy milyen fontos az irodalomtanítás a diákok életében, hiszen szociális feladata, felelőssége, morális elkötelezettsége van.

A szakmai előadásokon részt vett Feketéné Kovács Anikó, Fülöp Katalin és Molnárné Vámos Katalin tanárnő is, akik rendszeres látogatói az Egyesület konferenciáinak, nyári táborainak.