1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség kultúra » Fehér farkas és Rájátszás

Fehér farkas és Rájátszás

Az idei Margó Irodalmi Fesztivál igen változatos programot ajánl a kortárs irodalmat kedvelőknek a Petőfi Irodalmi Múzeumban és a Károlyi-kertben. A kánikula ellenére már a nyitó napon sokan vettek részt az újabb novelláskötettel jelentkező Tóth Krisztinával való beszélgetésen. A Fehér farkas látszólag novellafüzérnek tűnik, ám nem az. Igaz a megjelent történetek 2006-tól folyamatosan alakultak, visszatérő alakokkal, eseményekkel bővültek egészen napjainkig, mégis önálló szuverén történetek. Tóth Krisztinával Szilasi László beszélgetett, aki először arra volt kíváncsi, hogy a szerző milyen írói hagyományt követ, kik voltak igazán hatással művészetére. Tömörkény, Tar Sándor, Móricz és Örkény mellett Mándy Iván neve hangzott el, akinek mondatai ott vannak Nádas Péter vagy Esterházy prózájában is. Tóth Krisztina és Mándy látásmódja hasonló: mindkettőjük számára fontos a szociokultúra, a hely, a tér, ahonnan a hőseik származnak, ahol élnek, s lényeges kapcsolati hálójuk is. Az írónőt különösen érdeklik az épületek, a bennük élő emberek és a hozzájuk kapcsolódó személyes sorsok. Ám a szélsőséges, sokszor traumatikus helyzetek megoldását nem adja a kezünkbe, nem ad, nem adhat választ a kérdésekre. Nekünk, olvasóknak kell megtalálnunk ezeket a szorongató válaszokat, melyek a visszatérő motívumokat is tartalmazó novellákban tűnnek fel. Ezek közül az egyiket, a Mustra címűt a beszélgetés folyamán Takács Katalin színművésznő olvasta fel.

Az első nap a Rájátszás koncertjével ért véget. A költő- és írótársak – Háy János, Grecsó Krisztián és Kemény István – megemlékeztek pályatársukról, a tragikus hirtelenséggel elhunyt Térey Jánosról is. Elhangzott egy részlet Térey Platánok júliusban c. verséből, Kemény István pedig neki ajánlotta a Néma H c. kötetben megjelent versét, A mólón címűt. A posztmodern líra és a rockzene izgalmas, intertextuális párbeszéde a Rájátszás formáció, amely mindig aktuális kérdéseket feszeget.

A fényképek a Margó Irodalmi Fesztivál fb. oldaláról és Fülöp Katalin tanárnőtől származnak.