1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » P+R – Lear király

P+R – Lear király

A Radnóti Színház újabb P+R programjának keretében az Alföldi Róbert által rendezett Lear király című Shakespeare drámával foglalkoztak a résztvevő pedagógusok. Az első órában a feleséget és bohócot alakító Kováts Adél és a címszereplő  László Zsolt volt a beszélgető partnere Mlynarik Julcsinak, aki a Radnóti ifjúsági programjának diákja. Később az előadáshoz kapcsolódó színházi nevelési programot próbálhatták ki az érdeklődők, így Fülöp Katalin tanárnő is.

Ebben az évben a POSZT legjobb férfi főszereplő díját László Zsolt kapta Lear megformálásáért. Elmondta, hogy annak idején főiskolásként találkozott először Shakespeare-nek ezzel a drámájával, s nagyon lenyűgözte  Peter Brook rendezése. Bár már korábban játszotta Edgart a történetből, mégis úgy érzi, most ért meg igazán Lear szerepére. Ehhez nagyban segítette a szöveg is, a Nádasdy Ádám féle fordítás, ami annyira aktuális, mint amennyire ma Shakespeare az. “A szöveg csak eszköz. Ami mögötte van, az a lényeg, még akkor is, ha Shakespeare ír ésszel fel nem fogható dolgokról, érzelmekről.” Lear elméjének felbomlását végigkövetik társai: a felesége-bohóca (Kováts Adél) és nagymamának tűnő Kent (Csomós Mari). Ők azok, akik amikor már a szavak is elfogytak, ölelik, gesztusaikkal is  óvják a királyt. Mind a feleség szerepe, mind pedig a nagy családi ebéd és összejövetel a rendezői koncepció része volt.

S hogy aktuális-e ma a Lear? Az. Mert rólunk szól.

A Lear király replakátját Mlynarik Júlia és Vincze Petra készítették.

lear

15380834_1558813404134770_7252855935567493552_n