1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » Rendhagyó irodalomóra a Hadikban

Rendhagyó irodalomóra a Hadikban

1906-ban nyitotta meg kapuit a nagy közönség előtt és egészen 1940-ig működött a Hadik Kávéház a mai Bartók Béla úton. 2010-től újra várja vendégeit ez az 1920-as években világkorát élő kávéház, melynek talán leghíresebb vendége Karinthy Frigyes volt. Itt tartotta utolsó irodalomóráját  a végzős 12.a osztály egyik csoportja. Az oldott hangulatú beszélgetést, melynek témája a budapesti kávéházak története volt, a Hadik Irodalmi Szalon megálmodója, Juhász Anna irodalmár vezette. Természetesen szó esett a Hadik születéséről és a szomszédos Szatyor Bár néveredetéről, Bőhm Aranka ártatlan liezonjáról Adyval, majd viharos házasságáról Karinthyval. Közösen idézték meg a Hadik törzsközönségét – Kosztolányit és feleségét, Harmos Ilonát; Tóth Árpádot, ki ugyanúgy 42 évet élt, mint Ady, mégis az ő életművét valamiért Adyval ellentétben lezáratlannak érezzük, Móricz Zsigmondot, Déry Tibort.  A korabeli irodalmi utalások – Németh Andor: Egy foglalt páholy története – mellett a kortárs irodalom jeles képviselőiről is beszélgettek. Kemény István, Grecsó Krisztián vagy Krusovszky Dénes nem volt ismeretlen az irodalmat szerető és értő hallgatóság előtt. A diákok Fülöp Katalin tanárnő kíséretében betekintést nyertek egy olyan irodalmi, kulturális műhely életébe, ahol havonta könyvek, évfordulók, irodalmi témák köré szervezve beszélgetnek a kortárs művészeti élet jeles képviselői. Ennek kapcsán Juhász Anna búcsúzásként a 100. Hadik-esthez kért egy kis segítséget: kedvenc idézetüket, üzenetüket dobhatták be a vállalkozók az ún. Radnóti-dobozba, hiszen május végén Radnóti Miklós költészete lesz a téma az Irodalmi Szalonban.