1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » Séta a Fiumei Úti Sírkertben

Séta a Fiumei Úti Sírkertben

Február elején szép napsütéses délutánon a 12.a-sok egy kisebb csoportja látogatást tett a Fiumei Úti Sírkertben. A tematikus sétán a diákok a Nyugat c. folyóirathoz kapcsolódó neves alkotók nyughelyét keresték fel, de megálltak Kertész Imre Nobel-díjas írónk sírjánál is.

A séta első állomása Ady Endre síremléke volt, melynek alkotója Csorba Géza szobrászművész. Mint megtudtuk, ez volt az első köztéri szobor, mely a zseni-költőről készült. Az ún. „művészparcellában” nyugszik Babits Mihály és felesége, Török Sophie, Móricz Zsigmond, tőle kicsit távolabb a tragikus sorsú Holics Janka, Szabó Lőrinc és családja. Krúdy Gyula, bár szorosan nem tartozott a Nyugathoz, sírjánál idegenvezetőnk – Szabó Viktor – vele kapcsolatban is megosztott egy-két anekdotát. Szó esett a folyóirat anyagi nehézségeiről, a költők, írók, színészek és rendezők Tanácsköztársaság idején betöltött szerepéről is. Kosztolányi, majd a Karinthy-család nyughelye után Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni sírjánál állt meg a csoport. Ott meghallgattuk a Bájoló c. vers zenei feldolgozását, majd sétánk utolsó állomásán József Attila Reménytelenül c. fájdalmasan szép művét Latinovits Zoltán szavalta felvételről.  A diákokat Fülöp Katalin tanárnő és Csányi Levente tanár úr kísérte el a sétára.