1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » Shakespeare egymaga fele a teremtésnek – Petőfi

Shakespeare egymaga fele a teremtésnek – Petőfi

A Magyartanárok Egyesülete szervezésében a Magyar Shakespeare Bizottság tagjai Shakespeare drámáinak tanítási lehetőségeiről tartott szakmai online beszélgetést. Pikli Natália, az ELTE oktatója, a MSB elnöke arra kereste a választ, hogyan lehet személyesé tenni Shakespeare-t a kamaszok számára. Szó esett az örök emberi szituációkról, a szülő-gyermek konfliktusokról, a mesei archetípusokról, melyek gyakran elemei a drámáknak és komédiáknak. Az előadó kiemelte a szerző dramaturgiai érzékét, nyelvi leleményességét, amelyek színessé teszik az alkotásokat (Hamlet, Romeo és Júlia, Lear király stb.), utalt arra is, hogy egy Shakespeare-szöveg hypertextként is működik a maga történelmi, kultúrtörténeti utalásaival. Kiséry András A vihar c. színmű kapcsolati hálóját mutatta be, míg Nádasdy Ádám nyelvész a Szentivánéji álom két női szereplője, Hermia és Heléna alakját vázolta fel fordításain keresztül. Nádasdy jó kedélyű előadásában kitért a fiatal nők árnyaltságára a férfiak klisészerűségével szemben. „Jó, hát a fiúk nagyon hülyék. (…) Ott egy csöpp /varázslat/ és már az ellenkezőjét mondják.”

A beszélgetésen ott voltak a munkaközösség ME-tagjai: Feketéné Kovács Anikó, Molnárné Vámos Katalin és Fülöp Katalin tanárnők is.