1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » Tavasz váró kávézás a Centrálban

Tavasz váró kávézás a Centrálban

A tavaszi szünet első napján az irodalom iránt érdeklődő 12.-es diákok, kikhez Keresztes Fanni és Dióssy Panka is csatlakozott a tavaly elballagottak közül, Molnárné Vámos Katalin tanárnő vezetésével egy jó hangulatú, a reformkort és a Nyugat nemzedék korát megidéző belvárosi sétán vettek részt. A találkozási pont a Ferencziek terén álló Néreidák kútja volt, amit annak idején többször még a Duna is elöntött. Innen a Petőfi Irodalmi Múzeumban először az állandó Petőfi kiállítást, majd az Önarckép álarcokban c. Arany János emlékkiállítást tekintették meg az érdeklődők. Ez utóbbi tárlat célja, hogy megidézze a magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusáról a köztudatban élő képet és a költő kevésbé ismert arcaival is megismertesse az idelátogatókat. A diákok kihasználták a múzeum interaktív ötleteit: felpróbálták a korabeli ruhákat, volt, aki beállt nemzetőrnek, kipróbálta, hogy milyen lehetett Toldi Miklósnak lenni, s belehallgattak Vecsei Miklós Arany szavalataiba is. Majd a klasszicista Károlyi-palota megtekintése után a csoport átsétált a Veres Pálné utcába, az Ady Emlékmúzeumba. Ebben a lakásban töltötte Ady Endre utolsó éveit, melyet felesége, a dekadens múzsa, Csinszka a maga ízlése szerint rendezett be kettejük számára. A szecesszió világát idéző polgári lakásban a házaspár személyes tárgyait, fényképeit,  a kor újságjait tekinthetjük meg, melyek segítségével elénk tárul az a miliő, ahol a házaspár a vendégeit fogadta. A Belváros felfedezése a Centrál kávéházban zárult, ahol a kávéházak – Centrál, New York, Japán és Hadik – bemutatása mellett a kávéház krónikása, Karinthy Frigyes munkásságáról is beszélt a tanárnő. A lelkes csapattal tartott Fülöp Katalin tanárnő és Csányi Levente, Sirák Richárd tanárjelölt is.

A sétán Fülöp Katalin és Sabjanics András készített fotókat.