1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség kultúra » Csinszka a modell és múzsa
Csinszka a modell és múzsa

Csinszka a modell és múzsa

Ady “dekadens hajtásnak” nevezte, Márffy Ödön pedig rajongott gyönyörű kék szemeiért. Az 1894-ben született fiatal lány tudatosan készült a múzsaságra, a kiszemelt művészeket kitartó ostromlással csavarta az ujja köré, ám nem elégedett meg azzal, hogy mások ihletet merítenek lényéből – verseket írt, rajzolt és fotózott, és közben egy percig sem volt egyedül. 120 éve született “Ady özvegye, Babits szerelme, Márffy hitvese” és Csacsinszky gróf Csacsinszkája, Boncza Berta. Léda maga is megérezte a lányban rejlő veszélyt. “Nagy bestia lakik ebben a nevelőintézeti kislányban” – kommentálja, mikor a költő először mutatja meg neki Csinszka egyik levelét, 1912-ben pedig ezt írja Szüts Dezső újságírónak: “Én már tudom, ki az, aki utánam jön. Jól van, vegye át Adyt.”

Október végén a fenti címmel nyílt kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban, melyben a korábban ismeretlen dokumentumok, tárgyak, képek és mintegy 15 Márffy festmény segítségével elevenedik meg a látogató előtt a költő, múzsa, feleség és modell szerepet betöltő Csinszka, azaz Boncza Berta élete.

http://konyves.blog.hu/2014/06/07/csinszka_az_orok_muzsa