Főoldal » Magyar munkaközösség kultúra » Kate McCaffrey: Behálózva

Kate McCaffrey: Behálózva

Ha kiderül, hogy egy iskolában klikkesedés van, akkor vajon, melyik csoportba akarunk bekerülni? Nyilván a menőkhöz.
Avalon, McCaffrey Behálózva c. regényének főhőse is ezzel a céllal megy az új iskolájába, miután az ausztráliai vidékről a városba költözik át a család. Aztán minden ok nélkül, sértő üzenetek jelennek meg róla, hogy a három éves húgának valójában ő az anyja, hogy ő bárkit és bármikor bevállal, és valójában apjával is intim viszonyt folytat… Mocskos üzenetek gyűlnek a chat szobákban, az iskolában pedig mindenki furcsán néz rá. A szerző egyes szám első személyben írja le a lány lelki szenvedéseit, így senki sem találja ,,nagy poén”- nak azt, hogy újabb káromkodást dobnak az arcába, ez inkább szomorú. Annyira hitelesen vannak leírva azok az érzések, melyeket ez az internetes zaklatás eredményez, hogy felmerül a kérdés: ugye, nekem ezt soha nem kell majd átélnem? Aztán később úgy tűnik, lecsillapodik a vihar, Avalon boldogan konstatálja, hogy vége, amikor kiderül, hogy a java most kezdődik, még nagyon nincs befejezve semmi. Leszálltak róla, de nem ok nélkül. Más lett a célpont. Avalon legjobb barátja, Marshall.A cselekmény végén történő tragédia, az igazi bántalmazás. Ez már annyira ijesztő, hogy nem is érthető számomra, hogy miképp lehet valaki ennyire gonosz, hogy nem hagyja abba a másik bántását, majd jön az igazság , amit egy napló rejt.

Az üzenet nyilvánvaló, de McCaffrey, aki évekig tanított középiskolában, egyértelműen ki is mondja: ha valaki gúnyolódások céltáblája lesz, kérjen felnőtt segítséget, ne várjon abban a reményben, hogy majd elmúlik az egész. Lehetne mindez szájbarágós, átlátszó vagy zavaró. A tanítás csomagolása azonban annyira jól van megfogalmazva, a történet dramaturgiája, a nagy “poén” annyira jól van megszerkesztve, hogy egyszerűen csak faljuk a kötetet, izgulunk és szomorkodunk (érzelgősebb lányok sírhatnak is akár.), és közben elhisszük, megértjük az üzenetet. Tökéletes párosítás.

Forrás: http://konyves.blog.hu/2010/05/27/cyber_hecc

Fekete Luca (8.a)