Főoldal » Közösségeink » Gyermekvédelem » Miben segíthet neked a gyermekvédelmi felelős?

Miben segíthet neked a gyermekvédelmi felelős?

A gyermekvédelmi felelős főbb feladatai

1. Eljár a védelemre szoruló gyerekek érdekében. Kivel, mivel szemben kell megvédeni a diákokat?
  • Akad eset, amikor a szülővel szemben kell fellépni, mert például otthon veri, terrorizálja, megalázza gyerekét, vagy a szülők egymás közötti viszonya annyira megromlott, hogy az károsan hat a gyerekre.
  • Előfordulhat olyan eset, amikor egy diáktárs jelent veszélyt egy gyerekre. Itt is előfordulhat fizikai bántalmazás (verés), megszégyenítés, kényszerítés stb.
  • Olykor iskolán kívüli személlyel szemben kell megvédeni a gyereket: ismerős, baráti kör tagja vagy idegen molesztálja, zsarolja, lejáratja (pl. internetes zaklatás).

Ilyen és hasonló problémákkal egy gyerek egyedül általában nem tud megbirkózni. Ezért fontos, hogy legyenek felnőttek, akik ebben segítik, ilyen a szülő, a rokon, a tanár, az osztályfőnök és mindenekelőtt a gyermekvédelmi felelős.

1. Külső szervezetekhez fordul segítségért, szükséges intézkedésért a következő problémák esetében:
  • Tanulási nehézség (A diák igyekszik, de ennek ellenére gyenge a tanulmányi eredménye, nem tud koncentrálni. Olykor pszichés probléma van a háttérben: lelki trauma, szorongás, depresszió, vagy valamilyen részképesség zavara van pl. diszlexia, diszgráfia.)
  • Magatartási, beilleszkedési zavar (A tanuló nem tud beilleszkedni egy adott közösségbe, kiközösítik, kommunikációs problémái vannak, nem tudja az iskolai kortárs kapcsolati konfliktusait kezelni, vagy belecsúszik a drogozásba, alkoholizmusba, veszélybe kerül az egészsége. )
  • Szociális problémák, nehéz anyagi helyzet (Rokkant vagy munkanélkülivé vált szülő van a családban, egyedülálló szülő nevel több gyermeket, válás, haláleset történt a családban. Ilyen esetekben különböző támogatásokat lehet igényelni.)

FONTOS!

• Ne hallgass, ha gondod van! Csak akkor tudok segíteni, ha megkeresel, szólsz.
  • Diáktárs is jelezhet problémát. Figyeljetek egymásra! Gyakran úgy derül fény problémára, hogy osztálytársak szólnak. Helyesen teszik. Felelősek vagytok egymásért. Ha azt látjátok, hogy valaki közületek nagy bajban van, ne nézzétek tétlenül, szóljatok!
  • Bíznunk kell abban, hogy van kiút. Ne ijedj meg, és főleg ne szégyelld, ha bajban vagy, hiszen mindannyiunk életében vannak kisebb vagy nagyobb problémák. Keressük együtt a kiutat!
  • Titoktartás. Természetesen minden hozzám eljutó információt bizalmasan kezelek, és csak a te hozzájárulásoddal mondom el másnak. Fordulj hozzám bizalommal!