Főoldal » Magyar munkaközösség archívum » Sírkertlátogatás

Sírkertlátogatás

Pázmányos hallgatók és a 12. évfolyam magyar faktos diákjai Fülöp Katalin tanárnő szervezésében látogatást tettek a Fiumei Úti Sírkertben, ahol a Múzsák c. tematikus sétán vettek részt. A csoportot Csapó Csaba történész vezette, aki először a frissen felújított Apponyi-hintó történetét mesélte el. Majd az 1904-1908 között épített árkádsor mellett elhaladva, hol Gundel Károly és Görgei Artúr sírja is megtalálható, a csoport Szendrey Júlia sírjánál állt meg és hallgatta a korát megelőző, magyar George Sandnak is nevezett csodaszép asszony tragikus sorsát. Vörösmarty özvegyét, Csajághy Laurát nem a nemzet költője mellé temették el, hanem Ilona nevű lányával (ki Széll Kálmán felesége volt) és Béla fiával talált végső nyughelyet. A sír előtt Latinovits Zoltán előadásában hallgatta meg a csoport Vörösmarty jegyajándékát, A merengőhöz c. verset. A nyugatosok közül Karinthy Frigyes és gyermekei, Gábor és Cini, Móricz Zsigmond és felesége, Janka, Babits Mihály és Török Sophie, valamint Kosztolányi Dezső, Harmos Ilona és fiuk, Ádám síremlékét keresték fel a diákok. Itt egy rövid filmrészletet is megtekintettek a Kosztolányi család életéből, majd Mensáros László a költő Ilona c. versét szavalta el felvételről. A látogatók néhány perces kitérővel érintették Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni, valamint József Attila sírját. Az út másik oldalán visszafele sétálva a fiatalok láthatták Horger Antal, vagyis “az egyetem fura ura” és Ady Endre fogadott fiának nyughelyét is. Természetesen többek különös, kalandos életéről is szó esett, s útközben megtekintették Szabó Lőrinc, Faludy György, Kertész Imre, Munkácsy Mihály, Csontvári Kosztka Tivadar, Blaha Lujza sírját is. A kétórás séta Ady Endre 1930-ban felavatott síremlékénél ért véget. Idegenvezetőnk, Csapó Csaba sok érdekes, olykor humoros, másszor pedig tragikus történettel ismertette meg a hallgatóságot, a költők, írók életének olyan részleteibe avatta be őket, amelyekről nem mesélnek a tankönyvek.

A Fiumei Úti Sírkert az ország legfontosabb sírkertje, itt nyugszanak legnagyobb számban a magyar történelem és kultúra nagyjai. A temető azonban nem csupán nemzeti panteon, hanem olyan műemléki védettségű park is, ahol számos művészettörténeti jelentőségű síremlék és szobor található.