1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség kultúra » Stuart Mária az Örkény Színházban
Stuart Mária az Örkény Színházban

Stuart Mária az Örkény Színházban

Május közepén mutatta be az Örkény Színház Friedrich Schiller Stuart Mária c. drámáját Gáspár Ildikó rendezésében. A skótok királynőjét, Máriát Hámori Gabriella, I. Erzsébetet Szandtner Anna alakítja. Remekül. Kettejük játékában végig ott van a gesztusaikból áradó feszültség, a féltékenység, gyűlölet és harag, A színpadkép egy sejtelmesen megvilágított szobabelső, s a fények, az olykor kinyíló ablak még jobban felerősítik a konfliktust. Mária mindenütt jelen van, még Erzsébet gondolataiba is beférkőzik. Ahogy a Halál jelenléte is érezhető a színpadon… Így a skót királynő nem kerülheti el a sorsát. A végjáték, a csattanó lenyűgöző.

S hogy ki is ez a két asszony, akik az életben egyszer sem találkoztak, s akiket a schilleri dráma megidéz? Az egyik: Erzsébet, a nőiségében sérült, kétszínű és kiszámíthatatlan, de nagyon is realista angol királynő, akiben “nemzete erős akarata öltött testet”, s aki épp ezért győztes lett a történelemben – míg a másik: Stuart Mária, aki “csak” a költészetben és a legendában van jelen. Sírjuk egymás mellett, a westminsteri apátságban található.